Η προϊστορία των αγώνων ΑΣΤΕΡΑΣ – Παοκ (videos)

Την Κυριακή (13/1, 19:30) ο Αστέρας υποδέχεται τον Πάοκ στο Θ.Κολοκοτρώνης και με σύμμαχο την προϊστορία καλείται να συνεχίσει το νικηφόρο σερί επί Πάράσχου. Αφεντικό στην Τρίπολη οι Αρκάδες καθώς σε 13 αγώνες (οι 2 για τα πλέυ οφ) έχουν 8 νίκες, 2 ματς έχουν λήξει ισόπαλα ενώ 3 νίκες έχουν πετύχει οι Θεσσαλονικείς.

Νίκη με το καλημέρα..

Στις 2/12/2007 ο Αστέρας πέτυχε μια σπουδαία νίκη σε ένα ματς που είχε σημαδευτεί από τα επεισόδια των Παοκτζήδων και το ντου στα επίσημα του Αστέρα. Το σκορ άνοιξε ο Φιλομένο στο 15′ με πολύ όμορφη κεφαλιά μετά από σέντρα ακριβείας του Φλάβιο. Στο 65′ οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους, καθώς μετά από σέντρα του Στρατάκη στη μικρή περιοχή, ο Τσέζαρεκ με σεντερφορίσια προβολή δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα του Παοκ, Φερνάντες.

Τριάρα από ημίχρονο…

Η επόμενη μεγάλη νίκη του Αστέρα που θα σταθούμε έγινε στις 10/1/2015 όπου οι Αρκάδες έκαναν πάρτι καρφώνοντας τον Παοκ 3 φορές από το πρώτο ημίχρονο.. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Γιάννης Γιαννιώτας με 2 γκόλ (9′,45′) ο οποίος είχε ντοπαριστεί κατάλληλα από τους Παοκτζήδες, καθώς τον έβριζαν εν χορώ πριν και κατά τη διάρκεια του ματς λόγω της θητείας του στον Άρη..Ενδιάμεσα είχε σκοράρει ο Σανκαρέ με προβολή..Τελικό σκορ 3-0…

Κέρασε μπουγάτσα ο Αρχηγός στο 98′..

Η τελευταία μεγάλη νίκη του Αστέρα (και η πιο.. καρυδάτη) ήταν πέρσι με 3-2, όπου με γκολ του Ιγκλέσιας στο 98‘, οι Αρκάδες ξέραναν τη διαιτησία ( 7 λεπτά καθυστερήσεων..!!!) και έκοψαν τις ελπίδες του Πάοκ να πάρει το πρωτάθλημα..!

(2-0, 2007)
(1-0, 2013)
(2-1, 2014)
(3-2, 2018)

Αναλυτικά η προϊστορία

02/12/07   ΑΣΤΕΡΑΣ-ΠΑΟΚ  2-0 (Φιλομένο 15′,Τσέζαρεκ 65΄)

05/04/09  ΑΣΤΕΡΑΣ-ΠΑΟΚ  0-2 (Αναστασάκος 16, Κονσεισάο 80′)

13/09/09  ΑΣΤΕΡΑΣ-ΠΑΟΚ  1-1  (Τσέζαρεκ 62′ – Φωτάκης 48′)

11/09/10   ΑΣΤΕΡΑΣ-ΠΑΟΚ  0-0

06/11/11    ΑΣΤΕΡΑΣ-ΠΑΟΚ  1-0 (Περόνε 44′)

19/01/13   ΑΣΤΕΡΑΣ-ΠΑΟΚ  1-0  (Ναβάρο 24′)

22/05/13  ΑΣΤΕΡΑΣ-ΠΑΟΚ  1-2 (Περόνε 89′- Αθανασιάδης 77′, Κατσουράνης 80′)

16/02/14  ΑΣΤΕΡΑΣ-ΠΑΟΚ  2-1  (Γκοιάν 65′, Χουάνμα 78′ – Αθανασιάδης 60′)

14/05/14  ΑΣΤΕΡΑΣ-ΠΑΟΚ  1-0  (Καράσκο 44′)

10/01/15  ΑΣΤΕΡΑΣ-ΠΑΟΚ  3-0 (Γιαννιώτας 9′,45′ , Σανκαρέ 30′)

01/11/15  ΑΣΤΕΡΑΣ-ΠΑΟΚ   2-1 (Μπερτόλιο 49′, Σανκαρέ 82′ – Πέλκας 23′)

19/09/16 ΑΣΤΕΡΑΣ-ΠΑΟΚ   1-2  ( Ιωαννίδης 62′ – Κουλούρης 22′,24′)

04/03/18 ΑΣΤΕΡΑΣ-ΠΑΟΚ 3-2 (Κυριακόπουλος 18′,Τόνσο 53′, Ιγκλέσιας 98′- Κάμπος 37′, Πρίγιοβιτς 97′)