Παναθηναϊκός_αστερας

Πέντε “πεταμένα” ημίχρονα φέτος ο Αστέρας

Πέντε ημίχρονα έχει πετάξει στα σκουπίδια από την αρχή της Super League φέτος ο Αστέρας Τρίπολης, τα οποία οδήγησαν σε τέσσερις ήττες και μια ισοπαλία.

Ξάνθη – Αστέρας 2-1

Ο χώρος των χαμένων ημιχρόνων για τους Αρκάδες άρχισε από την Ξάνθη όπου στο 1ο μέρος ήταν σαν να μην μπήκαν στο ματς, έφαγαν γκολ και στις αρχές του δευτέρου έφαγαν άλλο ενα. Με δύο γκολ στην πλάτη, οι Κιτρινομπλέ αφυπνίστηκαν και βγήκαν μπροστά, δημιουργώντας ευκαιρίες, μείωσαν σε 2-1 αλλά ήταν πλέον αργά..

ΟΦΗ – Αστέρας 3-1

Στο Ηράκλειο οι Αρκάδες μπήκαν καλά στο ματς και έλεγχαν το παιχνίδι χωρίς να αντιμετωπίσουν προβλήματα στην άμυνα. Στο δεύτερο μέρος αν και προηγήθηκαν με τον Λουίς Φερνάντεθ, η αποβολή του Ιγκλέσιας και τα τραγικά λάθη μπροστά από την εστία του Παπαδόπουλου έφεραν την ήττα με 3-1.

Παναιτωλικός – Αστέρας 1-1

Στο Αγρίνιο ο Αστέρας ήταν σαν να μην κατέβηκε στο γήπεδο. Οι γηπεδούχοι τον έπιασαν από το λαιμό, κλείνοντας τον στα καρέ του από το πρώτο λεπτό, άνοιξαν το σκορ σε στατική φάση και μόνο όταν το παιχνίδι ήρθε στα ίσα με το πέναλτι του Μπαράλες οι Αρκάδες αναθάρρησαν και βγήκαν μπροστά, χωρίς όμως να καταφέρνουν κάτι ουσιαστικό για να φύγουν με το τρίποντο.

Άρης – Αστέρας 2-1

Στο Κλεάνθης Βικελίδης οι Αρκάδες μπήκαν υπνωτισμένοι, δεν μπορούσαν να αλλάξουν μια πάσα και μέχρι να καταλάβουν τι γίνεται είχαν ήδη δεχθεί 2 ανόητα γκολ αλλα ευτύχησαν να μειώσουν στα χασομέρια. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν λες και κατέβηκε άλλη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο, με τους Κιτρινομπλέ να ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι, να βγάζουν φάσεις, την κατοχή να φτάνει στο υπέρ τους 80-20 σε κάποια στιγμή αλλά δυστυχώς και πάλι ήταν αργά..

Παναθηναϊκός – Αστέρας 1-0

Για το χθεσινό παιχνίδι δεν χρειάζονται να πουμε πολλα, απλά να ανάψουμε μια λαμπάδα στον τεράστιο Νίκο Παπαδόπουλο, που με τις καίριες επεμβάσεις κράτησε ζωντανό τον Αστέρα στο 1ο ημίχρονο και του έδωσε την ευκαιρία να παλέψει για την ανατροπή στο δεύτερο που ποτέ δεν ήρθε.

Προπονητής και παίκτες κάτι πρέπει να αλλάξουν

Είναι στενάχωρο για τον προπονητή, τους παίκτες και τους φιλάθλους να βλέπουν ότι η ομάδα όταν είναι σοβαρή και παθιασμένη μέσα στο γήπεδο μπορεί να κοντράρει στα ίσα τον οποιοδήποτε αντίπαλο και όταν γυρίζει ο διακόπτης να παρουσιάζεται μια άλλη ομάδα χωρίς αρχή μέση και τέλος.